Jak przekazywać wiarę dzieciom?

To pytanie stało się dla mnie realne, gdy urodził się mój syn. Choć ma dopiero kilka tygodni, jest już ochrzczony, a ja czuję ogromną odpowiedzialność przekazania wiary. Szukając jakieś pomocy, trafiłem na nową książkę wydaną przez wydawnictwo “W drodze”. “Razem odkrywamy Boga. Jak przekazywać wiarę dzieciom” autorstwa 
Gregory K. i Lisy Popcak to propozycja nie tylko dla “świeżaków” w rodzicielstwie. 

Książka przedstawia konkretne wskazówki, co zrobić, aby kształtować postawy dzieci, które Bóg nam powierzył.  Jak piszą autorzy:

Mamy zwyczaj mówić do naszych dzieci, ale relacja nauczyciel – uczeń polega głównie na słuchaniu. Rzadko tak o tym myślimy, jednak rodzice są w istocie dla swoich dzieci kierownikami duchowymi. Aby być skutecznymi kierownikami duchowymi swoich dzieci, musimy stworzyć odpowiedni czas do tego, żeby po prostu słuchać i dowiadywać się, co jest dla nich ważne, czym się martwią, czego się obawiają i z czym wiążą nadzieję. 

(…)

Kluczem do zbudowania tego rodzaju zdrowej i ważnej relacji nauczyciel – uczeń są silne, dobrze zdefiniowane, regularne i częste rytuały i zwyczaje.

A czym są te rytuały? Okazuje się, że nic niezwykłego! Codzienna wspólna modlitwa, rano i wieczorem, wspólna niedzielna Msza św. Autorzy zwracają uwagę, że ranek jest dla wielu rodzin bardzo zabiegany, ale mimo to powinniśmy znaleźć kilka minut na modlitwę.

Autorzy zwracają szczególną uwagę na rolę ojców. Ja zauważają, jeśli ojciec nie uczęszcza regularnie do kościoła, a matka tak, tylko 3 procent ich dzieci będzie w późniejszym wieku chodzić regularnie, kolejne 59 procent będzie chodzić od czasu do czasu. 

Oczywiście, to co napisałem to tylko wielkie streszczenie, chciałbym jednak zachęcić do lektury. Książka jest warta przeczytania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.