Zgoda papieża na udzielanie posług kobietom

Witajcie,

jak zapewne wszyscy zainteresowani już wiedzą, Ojciec Święty Franciszek zmienił zapisy Kodeksu Prawa Kanonicznego, dopuszczając do posług lektora i akolity kobiety. Poprzez motu proprio „Spiritus Domini”, które zmienia paragraf pierwszy kanonu 230 Kodeksu Prawa Kanonicznego

Mężczyźni świeccy, posiadające wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła.

zmieniono na:

Osoby świeckie, posiadający wiek i przymioty ustalone zarządzeniem Konferencji Episkopatu, mogą być na stałe przyjęci, przepisanym obrzędem liturgicznym, do posługi lektora i akolity, udzielenie jednak tych posług nie daje im prawa do utrzymania czy wynagrodzenia ze strony Kościoła.

Papież ustala, że kobiety mają dostęp do tych posług i że są one udzielane poprzez akt liturgiczny.

Ojciec Święty wyjaśniając teologiczne powody swojej decyzji, wiąże je z odnową dokonaną przez Sobór Watykański II oraz z pilną potrzebą „ponownego odkrycia współodpowiedzialności wszystkich ochrzczonych w Kościele, a w szczególności misji świeckich”.

W najbliższym czasie dokonam wszelkich zmian w informacjach na stronie internetowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.