Stała posługa akolity i lektora

Istnieje różnica między szafarzem nadzwyczajnym a ustanowionym akolitą czy lektorem. Szafaz nadzwyczajny zazwyczaj zostaje upoważniony do pełnienia swojej funkcji na rok, po czym proboszcz miejsca musi poprosić biskupa o przedłużenie misji.

Inaczej jest z posługą akolity i lektora. Zgodnie z numerem 1672 Katechizmu Kościoła Katolickiego:

“Niektóre błogosławieństwa mają charakter trwały; ich skutkiem jest poświęcenie pewnych osób Bogu oraz zastrzeżenie pewnych przedmiotów i miejsc do użytku liturgicznego. Wśród błogosławieństw osób – których nie należy mylić ze święceniami sakramentalnymi – znajduje się błogosławieństwo opata lub ksieni klasztoru, konsekracja dziewic, obrzęd profesji zakonnej i błogosławieństwo dla pełnienia pewnych posług w Kościele (lektorów, akolitów) (…).”

Posługa akolity i lektora udzielona jest na stałe, ale może zostać zawieszona dekretem biskupa. W odróżnieniu od szafarza nadzwyczajengo, który może pełnić swoją funkcję na terenie swojej diecezji, akolita i lektor ustanowiony dla Kościoła, może ją pełnić wszędzie za zgodą proboszcza miejsca.

1 Response

  1. woland pisze:

    “Posługa akolity i lektora udzielona jest na stałe i może zostać odwołana dekretem biskupa. ”
    To jest nieprawda. Posługi odwołać nie można (podobnie jak nie można cofnąć udzielonych święceń). Można natomiast dekretem zakazać komuś wypełniania funkcji wynikających z przyjętej posługi. To zupełnie coś innego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.