Nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej. Teologia, formacja, misja – książka

Kolejną książeczkę, jaką chciałbym Wam zaproponować to pozycja Augusto Bergaminiego pt.: Nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej. Teologia, formacja, misja. Książka napisana dość niedawno, w 2014 roku, na polskim rynku ukazała się rok później. Jak przeczytamy w opisie książki:

Książka A. Bergaminiego to rodzaj małego kompendium, które pomoże odpowiedzieć na pytania: Kim jest nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej? Jaką formację powinien otrzymać, aby mógł być dopuszczony do tej posługi? Jak powinien wypełniać swoją posługę? Jest cennym narzędziem do przygotowania nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., a także znaczącą pomocą do karmienia ducha, w jakim należy wypełniać tę posługę kościelną.

Książka składa się z czterech rozdziałów i dwóch dodatków na 112 stronach.

Rozdział 1 – Tożsamość nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej

Na początku dowiemy się, jakie są posługi w Kościele (te wynikające ze święceń  i bez święceń), skąd wzięła się posługa nadzwyczajnego szafarza, jej historię, o kwalifikacjach kandydata na NSKŚ oraz kto może udzielać mandatu nadzwyczajnym szafarzom. Mowa jest również o strukturze posługi kobiecej.

Rozdział 2 – Fundamentalne aspekty tajemnicy i kultu eucharystycznego

W tym rozdziale omówione zostały główne prawdy dotyczące Tajemnicy Eucharystycznej, komunię pod dwiema postaciami. Rozważono możliwość przyjęcia Komunii drugi raz w tym samym dniu oraz sens Komunii poza Mszą św. Autor wskazał dyspozycje wymagane do godnego przyjęcia Komunii św. oraz jaki jest cel przechowywania Eucharystii. Na koniec przeczytamy o miejscu przechorowywania Eucharystii oraz normy co do wystawienia Najświętszego Sakramentu i adoracji eucharystycznej.

Rozdział 3 – Posługa liturgiczno-duspasterska powierzona nadzwyczajnemu szafarzowi Komunii świętej

W trzecim rozdziale autor rozważa następujące sytuacje: udzielanie Komunii świętej podczas i poza Mszą święta, celebracje niedzielne w przypadku braku prezbitera i diakona, Komunia św. dla osób chorych, wiatyk, namaszczenie chorych, bierzmowanie w niebezpieczeństwie śmierci i odwiedzanie chorych.

Rozdział 4 – Sprawowanie obrzędu udzielania Komunii świętej

W ostatnim rozdziale książki, autor podejmuje temat szat liturgicznych, norm co do udzielania Komunii świętej poza Mszą w kościele oraz co do udzielania Komunii św. osobom chorym. Prezentuje też obrzędy zwyczajne i krótkie Komunii św. zanoszonej chorym oraz obrzędy wiatyku.

Zakończenie to istne must have szafarza nadzwyczajnego Komunii świętej. To, jakie życie eucharystyczne NSKŚ powinien prowadzić.

Dodatek 1 – Ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej
  • Obrzędy ustanowienia szafarzy stałych albo tymczasowych
  • Obrzędy ustanowienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej do jednorazowego zadania
  • Czytania do liturgii słowa
Dodatek 2 – Wskazania Konferencji Episkopatu Polski odnośnie do nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej.

 

Ta niewielka książka pomaga lepiej zrozumieć sens i potrzebę posługi nadzwyczajnego szafarza. Dlatego może być przydatna nie tylko szafarzom, ale wszystkim wiernym.

Koszt: ok. 13 zł.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.