Jak długo Jezus jest obecny w Eucharystii po otrzymaniu Komunii?

Wielkim skarbem Kościoła katolickiego jest Eucharystia – sam Jezus ukryty pod postaciami chleba i wina. Wierzymy, jak stwierdza Katechizm Kościoła Katolickiego, że “w Najświętszym Sakramencie Eucharystii” są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus” (KKK 1374)

Dodatkowo ta Prawdziwa Obecność Chrystusa w Eucharystii nie kończy się natychmiast, gdy przyjmujemy go w czasie Komunii. Katechizm tłumaczy dalej: “Eucharystyczna obecność Chrystusa zaczyna się w chwili konsekracji i trwa, dopóki trwają postacie eucharystyczne. Cały Chrystus jest obecny w każdej z tych postaci i cały w każdej ich cząstce, a więc łamanie chleba nie dzieli Chrystusa” (KKK 1377).

Co to znaczy, gdy przyjmujemy Go do naszych ust? Jak długo prawdziwa obecność Jezusa pozostaje w naszych ciałach?

Istnieje słynna historia z życia świętego Filipa Neri, która pomaga odpowiedzieć na to pytanie. Pewnego dnia, gdy odprawiał Mszę św., mężczyzna przyjął Komunię Świętą i wcześniej opuścił kościół. Wydawało się, że człowiek nie ma szacunku dla Obecności w nim, więc Philip Neri postanowił wykorzystać tę okazję jako moment pouczenia. Wysłał dwóch ministrantów z zapalonymi świecami, aby podążali za mężczyzną. Po chwili spaceru ulicami Rzymu, mężczyzna odwrócił się i zobaczył, że chłopcy wciąż go śledzą. Zdezorientowany mężczyzna wrócił do kościoła i zapytał Filipa Neri, dlaczego ich posłał. Święty Filip Neri odpowiedział: “Musimy oddać należny szacunek naszemu Panu , którego zabrałeś ze sobą. Ponieważ zaniedbujesz Go adorować, wysłałem dwóch akolitów, aby robili to za Ciebie”. Człowiek był oszołomiony odpowiedzią i postanowił być bardziej świadomym obecności Boga.

Ogólnie przyjmuje się, że postacie eucharystyczne pozostają przez około 15 minut po ich przyjęciu. Jest to oparte na prostej biologii i odzwierciedla stwierdzenie Katechizmu, że obecność Chrystusa “trwa tak długo, dopóki trwają postacie eucharystyczne”.

Dlatego wielu świętych poleca, aby po przyjęciu Eucharystii przez 15 minut dziękować Bogu. To pozwala duszy delektować się obecnością Boga i mieć prawdziwe “serce z sercem” z Jezusem.

W naszym zabieganym świecie, często trudno jest pozostać długo po mszy, ale to nie znaczy, że nie możemy przynajmniej odmówić krótkiej modlitwy dziękczynnej. Najważniejsze jest to, aby pamiętać o obecności Jezusa w Eucharystii, który przebywa z nami przez kilka minut i daje nam szczególny czas, kiedy możemy obcować z naszym Panem i odczuwać Jego miłość w nas.

Jeśli pewnego dnia o tym zapomnisz, nie zdziw się, jeśli twój proboszcz parafii wyśle ​​ministrantów, aby podążali za tobą do samochodu, kiedy za wcześnie opuścisz Mszę!

 

Źródło: aleteia.org

1 Response

  1. stan pisze:

    Szkoda, że dzisiaj nie pamięta o tym nawet ksiądz. Wielu mówi kazania, ale prawie zaden nie zwraca uwagi na to. Często mówi sie to co wygodne i wybiórczo traktuje się kazania. Parafianie mogliby się obrazić!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.