IV Niedziela Wielkiego Postu (Laetare)

Raduj się, Jerozolimo, * zbierzcie się wszyscy, którzy ją kochacie. * Cieszcie się, wy, którzy byliście smutni, * weselcie się i nasycajcie u źródła waszej pociechy. Uradowałem się, gdy mi powiedziano : Pójdziemy do domu Pańskiego.

Lætáre, Ierúsalem, et convéntum fácite omnes qui dilígitis eam: gaudéte cum lætítia, qui in tristítia fuístis: ut exsultétis et satiémini ab ubéribus consolatiónis vestræ. Lætátus sum in his quæ dicta sunt mihi: in domum Dómini íbimus.
Od antyfony na wejście, wzięła się nazwa IV Niedzieli Wielkiego Postu. Często jest zwana także niedzielą róż. Jest tak z dwóch powodów. Pierwszy to kolor szat liturgicznych. To jeden z dwóch przypadków w roku, kiedy możemy zobaczyć właśnie kolor różowy. Drogi powód wiąże się z historią sięgającą XVI wieku, od kiedy to papież święcił złotą różę i wręczał ją osobie zasłużonej dla Kościoła. A w Rzymie w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami zakwitających róż.

“Raduj się, Jerozolimo” – dziwnie brzmi zawołanie w środku Wielkiego Postu. Ale czy Wielki Post ma być dla nas czasem smutku? Czy raczej czasem powrotu do Boga i Jego miłości? Radujmy się, że już wkrótce Wielkanoc, że Zmartwychwstanie, że grzech zostanie pokonany!

W dniu dzisiejszym wolno ozdobić ołtarz kwiatami, a podczas liturgii używać instrumentów muzycznych.
W Wielkim Poście, który poprzedza sakramenty wtajemniczenia, odbywają się skrutynia i obrzędy przekazania. Przez nie dopełnia się duchowe i katechizacyjne przygotowanie wybranych, czyli ubiegających się o chrzest. Trwa ono przez cały okres Wielkiego Postu.
Celem skrutyniów jest oczyszczenie umysłów i serc, umocnienie przeciw pokusom, przemiana intencji i pobudzenie woli, aby wybrani bardziej przylgnęli do Chrystusa i postąpili w miłości ku Bogu.
Skrutynia odbywają się podczas Mszy skrutyniów, które odprawia się w III, IV i V Niedzielę Wielkiego Postu. Czytania wybiera się z roku A razem ze śpiewami, zgodnie z porządkiem czytań mszalnych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.